Komnata Solna Zespół Terapeutyczno-Relaksacyjny

Sesje terapeutyczne
w Komnacie Solnej

Efekty pobytu w grotach i jaskiniach oraz w Komnacie Solnej

Większość z nas choć raz w życiu była na wycieczce w kopalni soli Wieliczka. Wiemy, że zabiegi w komnatach kopalni, działające uzdrawiająco na nasz organizm, mają w Polsce długą tradycję.


Do tej pory mieliśmy okazję korzystać jedynie z pobytów sanatoryjnych w tym i podobnych obiektach na terenie kraju. Obecnie pojawiły się inne, nowe możliwości. W ostatnich latach wybudowano wiele grot i jaskiń solnych i innych pomieszczeń, w których można poddawać się zabiegom poprawiającym odporność, a i leczniczym również. Takim obiektem jest również Komnata Solna.


Z natury jesteśmy bardzo nieufni wobec nowych obiektów pomimo tego, że warunki tam panujące są bardzo zbliżone do obiektów stworzonych przez naturę. Zupełnie niepotrzebnie ponieważ zainstalowane tam wyposażenie i aparatura zapewniają odpowiednią atmosferę, a same seanse nie są drogie, natomiast dla zdrowia wprost bezcenne.
Przez setki lat obserwowano, że robotnicy pracujący w kopalniach soli przy urabianiu i wydobyciu tego surowca, o wiele mniej niż inni, zapadali na choroby płuc, ulegali przeziębieniom a i, co ostatnio się podkreśla, mniej odczuwali dolegliwości alergicznych.


Trzeba jasno powiedzieć, że prawie wszystkie groty, jaskinie i Komnata Solna wzorują się na kopalni soli w Wieliczce. Zainstalowane generatory mgły solankowej wytwarzają atmosferę, że leżąc oddychamy swobodnie wdychając rozpylone cząsteczki aerozolu solankowego. Wapń, magnez i sód wnikają w tkanki dróg oddechowych, a sam zabieg (seans) trwa godzinę lekcyjną. W wyniku uodparniamy się na przeziębienia i alergie, pozbywamy się stresu, a skóra staje się gładka i jędrna. Powinniście wybrać to miejsce jeśli macie skłonności do zapadania na chorobę gardła, zatok, zapalenia uszu, alergie (np. na pyłki i roztocza), cierpicie na schorzenia skórne.


Z praktyki wynika, że powinno się zaplanować udział w co najmniej sześciu zabiegach aby kuracja była skuteczna.
Chcąc podleczyć gardło czy oskrzela staramy się wyjechać by pospacerować w pobliżu tężni. Do niedawna w Polsce były trzy tężnie, a w całej Europie było ich dziewięć. W takim miejscu człowiek funduje sobie chwilę relaksu w niepowtarzalnej scenerii, jednocześnie można się podleczyć. W Komnacie Solnej solanka przepływa w kilku, do tego przeznaczonych, miejscach. Oddychacie wilgotnym powietrzem, a spacerując po granulacie solnym o odpowiedniej ziarnistości dodatkowo masujecie sobie stopy. Co pewien czas uruchamiany jest ozonator powietrza. W ten sposób mikroklimat w Komnacie Solnej przypomina morskie powietrze bogate w jod i ozon.


Przez udział w seansach umożliwiamy nawilżenie błony śluzowej, przez co regenerują się komórki dróg oddechowych. Śluzówka staje się gładka, a przez to odporniejsza na atak drobnoustrojów. Powietrze, którym oddychacie w Komnacie Solnej może też łagodzić objawy alergii, ale zanim skorzystacie warto poradzić się lekarza. Jeśli występuje u was nadczynność tarczycy to pobyty w Komnacie nie są wskazane.
Jeśli stosunkowo często chorujecie, lub wasi bliscy,  na infekcje gardła, krtani i oskrzeli, to należało by rozważyć zasadność udania się do Komnaty Solnej w celu pozbycia się uporczywego suchego i mokrego kaszlu. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę udział w serii dziesięciu do piętnastu wizyt.